538
105749

Irving Penn

(USA, 1917-2009)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
260 000 SEK
Bildrättigheter

Irving Penn
(USA, 1917-2009)

"3 NEW GUINEA MEN PAINTED WHITE, 1970"

Signerad Irving Penn och numrerad 4/50 och daterad march 1979 a tergo. Stämplad "Handcoated by the photographer" a tergo. Platina palladium, monterad på aluminium. Bildstorlek 50 x 49 cm.

Tilläggslista

Omfattas inte av följerätt. (d). No droite de suite.

Proveniens

Camera Obscura, Stockholm.

Irving Penn (1917-2009), en av världens mest hyllade fotografer, var mästare inom modefotografi där han revolutionerade och skapade skola med sina enkla, rena bilder. Resultatet publicerades i Vogue som han arbetade för under 65 år.
Irving Penn uppfann ett eget sätt att arbeta. I stället för att gå ut på gatan och ta bilder av vår värld tog han in världen i studion. Det var inga ögonblicksbilder utan ett medvetet val av motiv. En av hans böcker heter Worlds In A Small Room. Till och med på resor – till Peru, Kreta, Nepal, Nya Guinea och Marocko – satte han upp samma studio. Han fångade hela världen i ett litet rum.
Han ställde också ut sina bilder på de främsta museerna i världen. Bland annat hade han en stor retrospektiv på MoMa i New York 1984. Getty Museum i Los Angeles visade nyligen en stor utställning med samtliga fotografier av The Small Trades – 250 fotografier som de köpt in till sin samling.

FULLÄNDAD TEKNIK
I rollen som fotojournalist och konstnär skapade Irving Penn verk av tidlös skönhet och karaktär.
Penn fotograferade författare, konstnärer, kända människor och barn. Han gjorde stilleben av bland annat cigarrettfimpar, frysta frukter, grönsaker och stålblock. 1950 skickade Vogue Penn till Paris för ett modeuppdrag. Han tog tillfället i akt, bjöd in slaktare, gatsopare och bagare till sin studio och bad dem posera i sina arbetskläder. Följande år fortsatte han sitt projekt i London och New York. Detta blev sviten The Small Trades.
Han lyckades balansera sina kommersiella uppdrag med personliga projekt av annan karaktär och behöll samma expertöga för sin raffinerade, enkla komposition och ljussättning. Personer och objekt är avbildade mot enkla bakgrunder med minimal rekvisita och naturligt ljus.
Förutom det konstnärliga bidraget och hans speciella tolkning av kommersiella uppdrag har Penn mer än någon annan fotograf förstått och utvecklat Platina Palladium-tekniken till fulländning. Varje fotografi är behandlat var för sig för bästa djup och rikedom i tonerna och för att få det känsliga uttrycket som karaktäriserar tekniken. Det är en komplicerad framställningsmetod som bygger på att man framkallar bort alla biprodukter så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Det gör fotografiet extremt hållbart och inte heller lika blankt som ett silvergelatinfotografi. Allt görs för hand. Den mycket giftiga lösningen läggs på speciellt akvarellpapper, för att till sist exponeras i UV-ljus. Förr lade man ut fotot i solen. Nu används UV-lampa. Irving Penn var den första moderna fotografen som tog fram och började på nytt med denna gamla metod från 1800-talet. Idag i vår digitala värld kan både denna metod och silvergelatinfotografi betraktas som antikviteter.

FOTOGRAFISKA IKONER
Mellan 1964 och 1971 genomförde Penn sju olika projekt som kallas för hans etnografiska studier. Han reste med portabel studio och fotograferade etniska och kulturella grupper, som Mud men från Nya Guinea, indianer från Cuscu och Peru, marockanska herdar och hippies i San Francisco. De här etnografiska bildsviterna av anonyma personer utgör en slående kontrast till de glamorösa kändisporträtten.
Fotografiet 3 NEW GUINEA MEN PAINTED WHITE har fångat den autentiska skönheten hos männen, deras klädedräkt och ursprung. ”These remarkable strangers would come to me and place themselves in front of my camera and in this clear north sky light I would make records of their physical presence. The pictures would survive us both and at least to that extent something of their already dissolving cultures would be preserved forever”, säger Penn i Worlds In A Small Room.

De följande fyra katalognumren, 538, 539, 540, 545, av Irving Penn är alla Platina Palladium fotografier och är fina exempel på hans etnografiska studier, ”Small Trades” och Penns så karakteristiska stilleben.

Formgivare

Irving Penn är en av världens genom tiderna största och skickligaste fotografer.
Han arbetade i 66 år för Vogue Magazine. Det första omslaget gjorde han i augusti 1943 och det sista i augusti 2009, samma år som han avled. Under dessa år skapade han hela 165 omslagsbilder, mer än någon annan fotograf någonsin. Penn lyfte modefotografiet till en konstform i sig själv och skapade genom åren oförglömliga bilder som andades både elegans och lekfullhet.

Ett av Penns viktigaste projekt var serien "The Small Trades", de arbetarporträtt som Penn tog med början sommaren 1950 i Paris när han var där på uppdrag av Vogue. De följande åren fortsatte projektet i London och New York. Penn bjöd in polismän, gatsopare, skoputsare och andra yrkesgrupper till sin tillfälliga studio och bad dem posera iklädda sina egna arbetskläder och redskap. Penn kände på sig att några av dessa yrken var på väg att dö ut och ville därför föreviga dem.

Förutom Irving Penns stora inflytande på fotografiets rent estetiska utveckling så har han mer än någon annan fotograf utvecklat och förfinat Platina Palladium-tekniken. Penn var en av de första som återuppväckte denna gamla metod från 1800-talet.

Penns skicklighet har hyllats med otaliga utställningar och priser genom åren. 1985 tilldelades han Hasselbladpriset. Hans fotografier finns i de allra flesta stora privatsamlingar och hos museer världen över. Moderna Museet i Stockholm har ett stort antal fotografier av Penn i sina samlingar, donerade av fotografen själv till minne av sin svenska fru Lisa Fonssagrives-Penn.