561
144077

Sirous Namazi

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Bildrättigheter

Sirous Namazi
(Sverige, Född 1970)

"Interior"

Signerad Sirous Namazi och daterad 2007 och numrerad 5/6 på etikett a tergo. Lambdaprint diasec 110 x 88 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Åklundh, Malmö, inköpt 2008.

Utställningar

Galleri Magnus Åklundh, Malmö, 2007.

Verket ”Interior” är ett bra exempel på hur Sirous Namazi under sin konstnärliga karriär ofta arbetat med begreppet rumslighet. Den till synes monokromt svarta bilden döljer ett fotografi, taget med storformatskamera i ett mörklagt rum. Här har Namazi återskapat den effekt som uppstår när man rör sig från ett ljust rum till ett mörkt, det vill säga den framkallningsprocess som styrs av att ögat helt enkelt vänjer sig. Ju längre tiden går desto mer ser vi av det som först bara var mörker och en rumsinteriör träder sakta fram ur den svarta ytan.