589
107909

Juri Markkula

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Bildrättigheter

Juri Markkula
(Sverige, Född 1970)

"Fort Knox"

Signerad Juri Markkula och daterad 2005 och numrerad 1/3 a tergo. Reliefskuren MDF belagd med bladguld, 60,5 x 44,3 cm.

Proveniens

Galleri Knäpper, Stockholm.

Utställningar

Galleri Knäpper, Stockholm, 2005. Gotlands Konstmuseum, Visby, och Dieselverkstaden, Stockholm, 2007.

Markkulas konstnärsskap har en stark koppling till maskiner och de avancerade tekniska lösningar som krävs för att skapa hans verk. Han arbetar ofta med tredimensionella ytor och har bland annat skapat verk genom att använda egentillverkade robotar, där han styrt det visuellt komplexa motivet med hjälp av matematiska uträkningar. Ett exempel på detta är hans maskin som, utifrån fotografiska bilder, skapar tavlor av smält pigmenterat vax. Till reliefen ”Fort Knox” har konstnären inspirerats av den amerikanska guldreserven som förvaras i just Fort Knox, Kentucky. Juri Markkula finns representerad hos Statens Konstråd.

Formgivare