39
72879

Edvard Munch

(Norge, 1863-1944)
Utropspris
350 000 - 450 000 SEK
31 100 - 39 900 EUR
32 700 - 42 100 USD
Klubbat pris
540 000 SEK

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Edvard Munch
(Norge, 1863-1944)

"August Strindberg"

Litografi, 1896, signerad med blyerts. 50,5 x 37,5 cm, bladstorlek 61,7 x 47,2 cm.

Fläckar samt veck och minder defekter i marginalen. Reva (40 mm) i vänstra marginalen, 2 revor (10 och 25 mm) i nedre marginalen, reva (20 mm) i övre marginalen (ingen av revorna når bildytan). Pappersförtunning i övre vänstra hörnet.
Hanteringsveck. Blyertsanteckningar i nedre marginalen. Rester av tejp a tergo.

Woll 66 V.

Woll 66 V.