1631
103403

RÖKROCK, 1900-talets första del.

Utropspris
500 SEK
44 EUR
47 USD
Klubbat pris
3 200 SEK

Svart sidenbrokad. Etikett: "AB Nordiska Kompaniet, kungl hofleverantör Stockholm". Bredd 57 cm, ärmlängd 62, rygglängd 132 cm.

Sliten vid ärmslut.

Proveniens

Gösta Ekman d ä

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.