"Skogslandskap"
Signerad Bror Hjorth. A tergo signerad och daterad: "Bror Hjorth. Från Vaksala kyrka sommaren 1957". Duk 41,5 x 33,5 cm.
Tidigare i fru Netise Rychtár-Pullings samlingar.
Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1957, sid 203.
Av konstnären egenhändigt utförd ram.