"RINK".
Signerad Martin Wickström även monogramsignerad MW och daterad -91. Numrerad 1/10. Blandteknik. Höjd 27 cm.
Utbildad Gerlesborgsskolan 1977-1981, Kungl. Konsthögskolan 1982-1987. Hans äldre produktion bygger ofta på en 90-talsestetik med realistiska detaljer ur stadsbilden, som återkallar en svunnen folkhemsidyll. Hans senare bilder är poetiska reflektioner ur världens mindre poetiska händelser och han rör sig hemtant i färgstarka realistiska landskap.