817
68927

STIG LINDBERG, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1950-tal, underredet av ek formgivet av David Rosén, Trivaserien.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
15 500 SEK

Emaljskiva med polykrom dekor av middagsgäster vid uppdukat bord, signerad Stig L. 17, underredet märkt med metallbricka NK R 579.036 - C 24851. Längd 107 cm, bredd 57 cm, höjd 50 cm.

Obetydligt slitage.

Under arbete med badkarsemaljer råkade Stig Lindberg se ett färgprov, en plåtbit som vandrat ut och in i ugnen. Det slog honom att man kunde arbeta rent konstnärligt med materialet. År 1949 kom hans första emaljmålning på stålplåt. På Triennalen i
Milano 1951 visade Stig Lindberg modernt emaljmåleri i internationella sammanhang för första gången. Därefter tillverkade han tillsammans med NK:s möbelverkstad i Nyköping bord med emaljskivor. Emaljen bjöd på en färgpalett på upp till sju tusen
nyanser efter bränning i ugn 5-6 minuter. Flera konstnärer använde sig av tekniken, bland andra Egon Möller-Nielsen, Algot Törneman och Endre Nemes. Bordsunderreden fanns i flera olika utföranden. De var oftast årtalsmärkta undertill tillsammans
med NK:s stämpel.

52. Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
85 000

80 000

75 000

70 000

65 000

60 000

55 000

50 000

48 000

46 000

44 000

42 000

40 000

38 000

36 000

34 000

32 000

30 000

28 000

26 000

85 000 SEK