Höstlandskap med vallflicka och boskap
Signerad A. Genberg och daterad -90. Duk 104,5 x 148 cm.
Omfattas av följerätt (d)
Anton Genberg var en svensk bildkonstnär född i Östersund. Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, på Oscar Törnås målarskola, Konstakademien och genom sina resor i Europa. Genbergs produktion omfattar främst monumentala fjällmotiv som är stämningsfulla och ofta har inslag av figurer.