SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerad med plommon och jakaranda. Beslag av mässing. Bakom snedklaff lådor och fack. Nedtill två lådor. Längd 103, bredd 59, höjd 101 cm. Nyckel medföljer.
Ett bakben skadat, fanerskador, fanerlagningar.