AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Palisander och bonad björk, nedtill hylla med uppsvängda sidor. Märkt med NK;s runda metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM. Höjd 137,5 cm, bredd 74,5 cm.
Smärre skador, och slitage.
Modell Typenko formgiven år 1931.