557
226586

EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Vitmetall och ljusblått glas. Konande kupa med slipad och blästrad geometrisk dekor, sex ljuspunkter. Höjd 54 cm, diameter 64,5 cm.

Obetydliga nagg.

537. Ett par örhängen 18K vitguld med cabochonslipade smaragder.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
19 000

19 000 SEK