117
222050

Albert Theodor Gellerstedt

(Sverige, 1836-1914)
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
363 - 454 EUR
386 - 483 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Albert Theodor Gellerstedt
(Sverige, 1836-1914)

"Åhus"

Signerad A.T.G. Akvarell 9,5 x 16,5 cm.

Proveniens

Tidigare i direktör I. Dorns samlingar, Malmö (från omkring 1931).
Därefter i arv.
Privat samling (från 2010).

Utställningar

Stockholm, "Albert Theodor Gellerstedt. Minnesutställning anordnad av Svenska Konstnärers Förening", 1915, kat nr 57.

Harald Schiller, "A.T. Gellerstedt", SAK, 1931, omnämnd sid 118-120, avbildad halvsida sid 115.
"Svenskt Konstnärslexikon", Vol. II, 1953, sid 278.

Motivet utfört strax efter Gellerstedts återkomst från Italien 1864.

783. Lotte Laserstein, Gata i Örebro.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK