275
177625

ANTIK/SEMIANTIK LENKORAN troligen. 326 x 129,5 cm (samt 1 cm mörkblått slätvävt parti på varje kortsida).

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
817 - 908 EUR
870 - 966 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Mörkblå botten med polykroma stiliserade drakmönster, blommor och djur. Benvit huvudbård med s.k. vinglasmönster.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis fälld, några klösmärken, trampveck, smärre lagningar och skador.

647. Edme Antony Paul Noël, Gladiatoren (Uno avulso non deficit alter).
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
80 000

75 000

80 000 SEK