290
227544

ANTIK TÄBRIS. 473,5 x 337,5 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 180 - 3 630 EUR
3 380 - 3 870 USD
Klubbat pris

Terrakottafärgad spegel med stor benvit medaljong och ramverk med polykromt heratimönster. Ljus terrakottafärgad huvudbård med stora granatäppel-, palmett-, arabesk- och blomrankor.

Ställvis något slitage, något smutsig, lagningar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor.

823. Claude Joseph Vernet Efter, Bergslandskap med figurer vid vatten.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK