SALONGSMÖBEL OCH BORD, åtta delar. Sengustaviansk stil omkring år 1900.
Mahogny med bronserad egyptiserande dekor. Soffans längd 183 cm. Mahognyfanerat bord med skiva av svart marmor. Bordet från empiretid ca 1820. Diameter 81,5, höjd 71 cm.
Skiva med nagg.