1125
253907

PLÅNBOK, PLÅN och UTMÄRKELSE. Sverige omkring 1800 - 1800-talets förra hälft.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
363 - 454 EUR
386 - 483 USD
Klubbat pris

Benvit sidenplånbok med polykroma broderier. Dekor av blommor och växtrankor. 18,5 x 12,5 cm. Plånet med blånerad och förgylld nederdel med dekor av hus i landskap och "Souvenir de Marie à Papa.", textil överdel med polykroma broderier av ruin, blommor, knippe och monogram. 10,5 x 9 cm. Utmärkelsen av benvitt siden med text och sigill. 45 x 36,5 cm.

Plånboken med obetydligt slitage och smärre fläckar. Plånet med obetydligt slitage, smärre fläckar och senare knapp. Utmärkelsen med smärre fläckar och skador.

Proveniens

Familjen Hammarskjöld.

607. Thure Wallner, Domherrar i vinterskrud.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32 000

30 000

28 000

26 000

24 000

22 000

32 000 SEK