399
210542

BYRÅ, gustaviansk, Gustaf Foltiern 1786 (mästare i Stockholm 1771-1804).

Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
7 270 - 8 170 EUR
7 730 - 8 700 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
Chef Intag och försäljning Fine Art. Specialist antika möbler, konsthantverk och asiatisk keramik
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och rot. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blomsterkorg samt på sidorna fält med lagergirlander. Signerad a tergo med påskrift "C.G.F. 1786" (syftande på sonen Carl Gustaf Foltiern, officiellt elev i faderns verkstad från 1788). Längd 92, bredd 47, höjd 84 cm.

Maskstungen, fanerskador. Lådorna låsta. Nyckel saknas.

690. Caspar Netscher Hans krets, "Maria Agatha van Kinschot" (1678-).
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
10 000

9 500

10 000 SEK