Stomme av svartlackerat järnsmide, knoppar, tassar och lejonmaskaroner av mässing, armlän och sits med lös plymå i rödbrunt skinn. Längd 59 cm, bredd 44 cm, höjd 87,5 cm.
Slitage, skinnet med skador.
Enligt uppgift Chinateatern, Stockholm, vilken ritades av Arkitekt Albin Stark 1928.