541
280605

OKÄND FORMGIVARE, taburett, möjligen Albin Stark, Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stomme av svartlackerat järnsmide, knoppar, tassar och lejonmaskaroner av mässing, armlän och sits med lös plymå i rödbrunt skinn. Längd 59 cm, bredd 44 cm, höjd 87,5 cm.

Slitage, skinnet med skador.

Proveniens

Enligt uppgift Chinateatern, Stockholm, vilken ritades av Arkitekt Albin Stark 1928.

557. Ring platina med en fasettslipad rubin och två runda briljantslipade diamanter.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK