253
291504

MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 640 EUR
1 450 - 1 740 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med stora polykroma blombuketter och bladornament. Röd huvudbård med palmettranka.

Det brunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, malskador, smärre lagningar. Sidorna med trampveck och skador.

636. Mikael Dahl Hans krets, Black Rod, möjligen Sir William Sanderson (1586?–1676).
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK