Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, fåglar, blom- och arabeskslingor. Blå huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar varav några något stela, lagningar. Baksidan med smärre malskador, kortsidorna och en långsida med trampveck och smärre skador.