306
369303

ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 51,5 x 114 cm. Skåne, Skytts härad, daterad 1819.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
363 - 545 EUR
386 - 580 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Mörkbrun botten med tre stora polykroma träd och vindruvsklasar. Träden med inskriptioner: KSD, ANO och 1819. Viggmönstrad bård.

Något slitage, smutsig, fläckar, malskador, smärre hål och skador, lagningar.

Proveniens

Familj från Skytts härad.

226. Prakturna, majolika, sent 1800-tal, möjligen tillverkad av firma Sergei Poskochin, Morje, St Petersburg.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK