Benvitt mönstervävt siden med molnband och symboler. Polykroma broderier av medaljonger med pioner och symboler samt strödda symboler. Broderade kantband. Rött sidenfoder, delvis senare.
Möjligen något ändrad. Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.