Mörkrött bönefält med stor polykrom blombukett och ramverk av blommor, ljusgrön nisch med blommor och vaser, över nischen terrakottafärgat fält med blomranka. Gul huvudbård med blomkrukor.
Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga malskador. En kortsida med senare fransar.