477
397357

BRUNO MATHSSON, dagbädd "Paris", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1930-40-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 630 - 4 540 EUR
3 870 - 4 830 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Bokstomme med naturfärgad sadelgjord. Märkt med två pappersetiketter Bruno MATHSSON, FIRMA KARL MATHSSON, MADE IN VÄRNAMO SWEDEN, med tusch otydligt signerat KM/BM (?) 36 samt Bruno MATHSSON Möbler. Längd ca 220 cm, bredd 80,5 cm.

Smärre fläckar och slitage.

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, "Form", 1936, sid 138-140, recension av Mathssons debututställning på Röhsska Museet samma år.
Otto Schulz (red), Tidskriften "Boet", 1936, se sid 5.
Widman, Winter, Stritzler-Levine, "Bruno Mathsson", Bokförlaget Arena, 2006. Se bild sid 32-33, från debututställningen 1936.

Modellen formgiven år 1936 och visades på Bruno Mathssons premiärutställning på Röhsska Museet samma år.
Modellen därefter utställd och belönad med Grand Prix på världsutställningen i Paris år 1937.
"Paris" tillverkades i begränsad upplaga under 1930- och 40-talen.
Enligt Bruno Mathssons stiftelse lades produktionen ner på grund av att tillverkningen var för komplicerad och därmed dyrbar.

702. Lars Jonsson, "Mot alla vindar".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budgivningen avslutad
65 000

60 000

55 000

50 000

48 000

46 000

65 000 SEK