148
521402

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
908 - 1 360 EUR
966 - 1 450 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Bildrättigheter

Jim Dine
(USA, Född 1935)

"Dutch Hearts"

Färglitografi med kollage, 1970, signerad med blyerts och numrerad 67/85, tryckt av Piet Clement Amsterdam, utgiven av Petersburg Press, London. Bladstorlek 42 x 50,5 cm (Hodgkinson).

Ej examinerad ur ram.

Krens/Williams College 7.

Formgivare

Jim Dine är en amerikansk bildkonstnär född i Cincinnati. Han studerade vid Walnut Hills High School, University of Cincinnati och Ohio University. Dine är popkonstnär och anses tillhöra Neo-Dada-rörelsen. Han är känd för skapandet av ”happenings”, en slags performance, tillsammans med Claes Oldenburg, Allan Kaprow och John Cage. Återkommande motiv hos Dine är hjärtan i starka färger.

702. Lars Jonsson, "Mot alla vindar".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
60 000

55 000

50 000

48 000

46 000

60 000 SEK