605
540052

MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 302,5 x 208,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar den orientaliska flätan, troligen senare fransar.

549. Graff ring helallians platina med hjärtformade brilljantslipade diamanter.
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
135 000

135 000 SEK