439
592814

MATBEHÅLLARE med LOCK och yttre VÄRMARE, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
908 - 1 360 EUR
966 - 1 450 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Fyrkantig form. Dekor i emaljfärger av landskap och kalligrafi, metallhänklar. Höjd 15,5 cm. Längd 22 cm.

Förgyllning med slitage, ett nagg.

880. Carl Larsson, Martina med matkorgen (studie till "Frukost i det gröna").
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
500 000

480 000

460 000

440 000

500 000 SEK