477
584366

KRISHANDTAG, låghaltigt guld. I form av Bima, Bali eller Java, troligen 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908 - 1 090 EUR
966 - 1 160 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Besatt med cabochonslipade glaspärlor. Längd 13,5 cm.

Slitage, mindre bucklor.

Compare; Donald Friend's Bali, Art Gallery of New South Wales and the Beagles Press, Sydney, cat. 90, p. 31.

855. Jan Frans van Bredael Hans krets, Batalj mellan kristna och turkar.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK