867
584655

Gillis Gillisz. de Bergh

(Holland, 1600-1669)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 600 - 18 200 EUR
14 500 - 19 300 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gillis Gillisz. de Bergh
(Holland, 1600-1669)

Stilleben med frukter och fjäril

Signerad G de Bergh. Uppfodrad duk 65 x 76,5 cm.

Proveniens

Rapps Konsthandel, Stockholm.

Utställningar

Rapps Konsthandel, Stockholm, "Utställning av nederländskt 1600-talsmåleri", 1955, kat nr 2.

Bukowskis are grateful to Fred G Meijer of the Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, the Hague (RKD), for confirming the attribution to Gillis de Bergh on the basis of photographs.

839. Nikolai Alexandrovich Klodt, Sommarlandskap med sjö.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK