Fanerad med jakaranda, lönn och citronträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kalksten. Med förkroppad front. Tre lådor. Inläggningar av bladornamentik indelade i fält. Signerad Hultsten på överdel under skivan. Längd 101, bredd 50, höjd 92 cm. Nyckel medföljer.