1279
609454

AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 090 - 1 360 EUR
1 160 - 1 450 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld och patinerad brons och mässing. Ljuspipor i form av flammor. Höjd 70, diameter 40 cm.

Dekorelement saknas, kompletterade ljusmanschetter.

562A. Ring platina med en rund briljantslipad diamant.
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
120 000

115 000

110 000

105 000

100 000

95 000

90 000

85 000

120 000 SEK