512
651891

VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 151 x 60,5 cm. Signerad AB MMF AMF

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Komponerad 1945.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 14; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 61; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sidan 4, text sid 22. Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen! 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 164.

Ett exemplar av "Crocus" finns i Victoria and Albert Museum's collections, London, samt på Nationalmuseum i Stockholm, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Kunstindustrimuseet i Oslo.

828. Per Ekström, Landskap med läsande dam.
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
34 000

32 000

30 000

28 000

26 000

24 000

22 000

20 000

34 000 SEK