1288
726791

BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Urtavla märkt "TROGNON À BORDEAUX" (urmakare i Bordeaux nämnd 1820 och 1827). Kvinnofigur sittande på delfin. Sockel med dekor med symboler för havet såsom Neptunus treudd och paddel. Höjd 53, längd 37 cm. Pendel medföljer.

815. Francesco Francanzano Tillskriven, St Petrus.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK