1365
730016

SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 360 - 1 820 EUR
1 450 - 1 930 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Otydlig röd överglasyrmärkning för firman. Bestående av 13 mattallrikar, diameter 24,5 cm, 14 djupa tallrikar, diameter 24 cm, 3 ovala uppläggningsfat längd 29-42 cm samt ett runt uppläggningsfat, diameter 29 cm. Vitglaserad med polykromt målad dekor av blommor.

Lagningar, nagg, sprickor.

689. Nicolas de Largilliere Hans ateljé, ”Louis-Charles-Édmé de La Châtre, comte de Nançay” (känd som le marquis de La Châtre) (1661-1730).
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
50 000

50 000 SEK