166
726889

TYGRULLAR, 2 st, siden. 1125,5 x 75,5 respektive 425 x 65,5 cm. Kina 1900-talets förra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Det förra med blekgul botten och tät ljusblå dekor av drakmedaljonger bland moln samt manufakturens inskription: Hongxinghe zhenzheng toulei (Verklig topp vävnad från Hongxinghe). Den senare med blekblå botten med polykrom dekor av blommor.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Inköpt i Shanghai inför bröllopet den 1 september 1949 mellan den högste chefen för the Textile Machinery inom V Sasoons handelshus John Wilson och Margit Bond som arbetade på den svenska beskickningen.

833. Anders Zorn, "Delsbostintan".
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
1 050 000

1 000 000

980 000

960 000

940 000

920 000

900 000

880 000

860 000

840 000

820 000

800 000

780 000

1 050 000 SEK