443
731431

BÄGARE, av Henrik Adam Christiernin, Arboga (verksam 1740-1760). Daterad i gravyren 1754.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Delvis förgylld, raka sidor, på delvis godronnerad fot, vågband och graverade rokokoslingor, initialer och datering. I botten infattad minnesmedalj för Karl X Gustavs kröning 1654. Undertill inventariemärkning samt lodangivelse, 37 lod). Höjd 18 cm, vikt 476,5 gram.

Medljen graverad av J. Parise; Hildebrand I, s. 341 nr. 10.

643. Gustaf Fjaestad, Rimfrost på en frusen sjö.
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
420 000

400 000

390 000

380 000

370 000

360 000

350 000

420 000 SEK