Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).70 000 SEK
2FIGUR, bergkristall. Sen Qing/tidigt 1900-tal.Återrop
3STÅENDE GUDOM, förgylld kopparlegering. 1700-tal, troligen Mongoliet.80 000 SEK
4AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Qingdynstin, Qianlong (1736-95).70 000 SEK
5TEMPELFRIS, trä. Qingdynastin, 17/1800-tal.Återrop
6FIGUR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.17 000 SEK
7VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.Återrop
8STÄLL, polerad brons/kopparlegering. Qingdynastin, 17/1800-tal.32 000 SEK
9HANDVÄRMARE, kopper alloy. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
10GUANYIN, träs. Qingdynastin, 16/1700-tal.Återrop
11GUANYIN, trä. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
12SITTANDE TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin (1368-1644).Återrop
13FIGURER, tre stycken, lergods. Tangdynastin (618-907).Återrop
14VOTIVSTEN. Tibet.Återrop
15LERAVGJUTNINGAR, s.k. Tsatshas, två stycken. Tibet, 17/18th Century.Återrop
16TSONG KAPA, förgylld. Mongoliet, 1700-tal.85 000 SEK
17BUDHISTISK GUDOM, koppar, fragment. Troligen Dolonnor/Inre Mongoliget 17/1800-tal.Återrop
18THANGKA, akvarell på papper. Tibet, 17/1800-tal.70 000 SEK
19MÅLNINGAR, 10 stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal.Återrop
20BUDDHISTISKT MANUSCRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.5 000 SEK
21LUOHAN, sten. Mingdynastin eller äldre.Återrop
22PARTI, riturella objekt samt smycken. Tibet/Nepal, 1800-tal eller äldre.6 400 SEK
23SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.24 000 SEK
24SNUSFLASKOR, fyra stycken, vitmetall samt låghaltigt silver. Tibet, 1800-tal.6 500 SEK
25KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal.Återrop
26KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal.Återrop
27VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.1 600 SEK
28LITET RESEALTARE, kopparlegering med försilvrade detaljer. Tibet, 1800-tal.Återrop
29SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
30SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912).9 500 SEK
31SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.16 000 SEK
32SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.8 000 SEK
33KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.Återrop
34SKÅLAR samt SKÅLAR med LOCK, fem stycken, porslin. Kina för den Thailandska marknaden, Ayutthaya perioden, 17/1800-tal.30 000 SEK
35TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.Återrop
36TAZZA, försilvrad. Sydostasien, 1800-tal.Återrop
37DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
38TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).50 000 SEK
39RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.15 000 SEK
40BUDHISATTVA, bland de chine. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
41GUANYIN, blanc de chine. Sen Qingdynasti about 1900.16 000 SEK
42VAS, porslin. Sen Qingdyastin, 1800-tal.Återrop
43FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongsmärke.48 000 SEK
44VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.14 000 SEK
45HATTNÅL, ben och metall. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
46PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti.6 000 SEK
47SKULPTUR, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
48VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.Återrop
49VAS med LOCK, fluorit. Kina, 1900-tal.Återrop
50SNUSFLASKA, ametist. Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
51SNUSFLASKA med PROPP, agat och korall. Qingdynastin (1644-1912).8 000 SEK
52SNUSFLASKOR, tre stycken, bl.a. nefrit. Kina, tidigt 1900-tal eller äldre.17 000 SEK
53SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).8 000 SEK
54SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin, (1644-1912).6 500 SEK
55SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början.11 000 SEK
56SNUSFLASKA, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med märke.8 000 SEK
57SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.Återrop
58SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
59SNUSFLASKOR, fyra stycken, elfenben och ben. Qingdynastin (1644-1912).16 000 SEK
60SNUSFLASKOR, fem stycken, insidesmålade glas. Kina, 1900-talets början.Återrop
61SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
62SNUSFLASKOR, emalj på koppar respektive silver, två stycken. Qing dynastin (1644-1912).6 500 SEK
63SNUSFLASKOR, två stycken, glas. Kina, tidigt 1900-tal.9 000 SEK
64MÅLNINGAR, 10 stycken, akvareller på papper. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
65BÖCKER, 2 volymer. GORER, Edgar and J.F. BLACKER. Chinese Porcelain and Hard Stones. London: B Quaritch, 1911.Återrop
66BÖCKER, fyra stycken. Osvald Sirén. Chinese Sculpture from the Fifth to the Fourteenth Century. London: Ernest Benn, Lim.35 000 SEK
67SKETCHES of VANISHING CHINA, Utgiven av Thornton Butterworth, London (1927).800 SEK
68Chinese Buddhist Monasteries: Their Plan and Its Function as a Setting for Buddhist Monastic Life, Johannes Prip-Møller.16 000 SEK
69BOK, Lin Tsui-sen, Chinesiche Legenden - Aus dem Chinesischen.Återrop
70BOK, The Kaibutsu Ehon, Illustrated Book of Monsters. Japan, Meiji (1868-1912).1 000 SEK
71RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal.13 000 SEK
72VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
73KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.15 000 SEK
74TRIPOD, brons. S.k. Jue. Troligen Shang dynastin, 1200/1100 f.Kr.75 000 SEK
75RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription.10 000 SEK
76DOLKAR, två stycken samt SVÄRD, brons. Troligen Handynastin (220 f.Kr -206 e. Kr).11 000 SEK
77VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).34 000 SEK
78STRYKJÄRN, brons. Qingdynasty (1644-1912).Återrop
79SPEGEL, brons. Arkaiserande.4 000 SEK
80SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.16 000 SEK
81HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).22 000 SEK
82Stigbyglar, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
83KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.Återrop
84ALTARBORD, hardwood. Sen Qingdynasti.32 000 SEK
85RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).Återrop
86BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
87FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.7 000 SEK
88FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.7 000 SEK
89BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.4 000 SEK
90BUDHAI, lackerat trä. Qingdynastin (1644-1912).4 000 SEK
91MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.26 000 SEK
92SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).20 000 SEK
93RELIEF, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.180 000 SEK
94BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.5 000 SEK
95HUVUD, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.8 000 SEK
96SKULPTURER, fem stycken, kopparlegering. Indien, 1700-tal och äldre.Återrop
97GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.Återrop
98TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.15 000 SEK
99FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.840 000 SEK
100BUDDHA, lackerat trä. Ming dynastin (1368-1644).26 000 SEK

854. Francis Newton Souza, Porträtt av en man.
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
12 750 000

12 500 000

12 250 000

12 000 000

11 500 000

11 250 000

11 000 000

10 750 000

10 500 000

10 000 000

9 500 000

9 000 000

8 500 000

8 000 000

7 500 000

7 000 000

6 100 000

6 000 000

5 500 000

5 100 000

5 000 000

4 100 000

4 050 000

4 000 000

3 100 000

3 050 000

3 000 000

2 250 000

2 200 000

2 150 000

2 100 000

12 750 000 SEK