SWEDISH MODERN, skåp, 1940-50-tal.
Päronträ och mahogny, på höga ben, dörrpar med bakomvarande hylla, 2 lådor, par jalusidörrar med bakomvarande skrivinredning samt utdragbar skiva. Bredd 85 cm, djup 40 cm, höjd 131 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage, repor.