387
755352

PAUL DUPRÉ-LAFON, bordsarmatur, Hermés, Paris, Frankrike 1900-talets mitt.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 820 - 2 730 EUR
1 930 - 2 900 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Lampfot av läder, pergamentliknande skärm med läderdetaljer, foten märkt HERMÉS PARIS, skärmen med fragment av etikett. Höjd 57 cm.

Paul Dupré-Lafon (1900-1971), arkitekt och inredare. Han arbetade framför allt i Art Déco och gjorde inredningar till välbeställda kunder. Han har ritat ett antal olika armaturer för Hermés.

566. Ring 18K guld och silver med en fasettslipad topas och rosenslipade diamanter, 1800-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
28 000

26 000

24 000

22 000

20 000

19 000

18 000

15 000

14 000

28 000 SEK