MATTA. "Bankrabatten grön". Flossa. 109 x 85,5 cm. Signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1966.
Obetydligt slitage, något smutsig, obetydliga fläckar. Fransar saknas.
Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 156.