541
784915

Nordiska Kompaniets Textilkammare

(Sverige)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
(Sverige)

MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 249,5 x 171,5 cm. Signerad NKT

(Nordiska Kompaniets Textilkammare). Komponerad på 1950-talet. Inköpt på NK på 1950-talet. Stora sicksackmönster i olika grå nyanser samt svart och duvblått.

Jämt slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

805. Gerda Tirén, Flicka som matar höns.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15 000

15 000 SEK