111
770515

MATTA. Antik Tibet, en s.k. bröllopsmatta. Sen Qing-dynasti. 158 x 84 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
580 - 773 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Ljust kamelhårsfärgad botten med två stora polykroma ankor med blomma i näbben samt stora pioner. Fodrad.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador, malskador, hål. Skadade kortsidor.

630. Adolf Ulrik Wertmüller, "Erik August Tersmeden" (1759-1790).
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
155 000

150 000

145 000

155 000 SEK