SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerat med valnöt. Beslag av mässing. Uppsvängt krön. Bakom dörrpar skedhylla, hyllplan och två lådor. Underdel med fyra lådor. Längd 148, bredd 56, höjd 231 cm. Nyckel medföljer.
Senare fötter.