SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Dekor med krönande urna, genombrutet krön med rosor, festonger och bladsnitt. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 178, bredd 65 cm.