901
793983

STEPHAN HALLING, Örebro 1788, mjölkkanna, silver, gustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Cylindrisk på svängda bladfötter med dekor av girlander., stansade bordyrer, på locket blomma, rakt svärtat trähandtag. Stämplar även på locket. Höjd 14 cm, vikt 290 gram.

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

684. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (6).
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
30 000

28 000

26 000

25 000

30 000 SEK