Konande cuppa, balusterben och fot med omvikt kant. Graverad dekor av mongoram EI samt AF under kunglig krona samt omgivet av lagerkrans. Frånsidan med sol. Höjd 18-19 cm.
Glassjuka. Förgyllningen med slitage.