Contemporary Art & Design 602

Välkommen till Contemporary Art & Design som innehåller riktiga pärlor från 1960-talet fram till idag samt utvalda verk av det bästa inom samtida konst, foto och post-war design. Läs mer om auktionen >

VISNING: 19 – 24 oktober på Berzelii Park 1 i Stockholm.
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17. Telefon: 08-614 08 46 eller 08-614 08 47.
AUKTION: 25 oktober. Start kl 17 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

50 föremål
1. Stig Lindberg, relief, förgyllt järn, Sverige 1960-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
2. Stig Lindberg, relief, förgyllt järn, Sverige 1960-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. Hans-Agne Jakobsson, golvlampor, ett par, Markaryd 1960-70-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
6. Arne Norell, fåtölj, "Ari", Norell Möbel AB, sannolikt 1960-70-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
8. Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
9. Jonas Bohlin, stol "Sto", Stockholm 1990.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
10. Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", Källemo ca 1987.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
13. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
20. Aldo Tura, serveringsvagn, Italien, 1950-60-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
21. ITALIENSK FORMGIVARE, väggspegel, 1950-60-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33A. Hans J. Wegner, fåtölj, "CH-27", Carl Hansen & Son, Danmark.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. Poul Kjaerholm, matbord "PK-54", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
41. Poul Kjaerholm, bord, "PK-51", E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

643. Gustaf Fjaestad, Rimfrost på en frusen sjö.
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
500 000

480 000

460 000

440 000

420 000

400 000

390 000

380 000

370 000

360 000

350 000

500 000 SEK