102
987965

TRÄDGÅRDSURNA, av Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 540 - 5 450 EUR
4 830 - 5 800 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Stengods. Dekor av vinrankor och bladornerade hänklar. Sockel med märkning i godset "HÖGANÄS" och "PS". Höjd cirka 155, längd inkl hänklar 65 cm.

Dekorskador.

Proveniens

Eligt uppgift Tjos herrgård, Mariestad.

825. Abraham Willaerts Tillskriven, Kustlandskap med figurer och skepp.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK