439
957980

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 730 EUR
2 420 - 2 900 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

"Carl Julius Bernhard von Bohlen" (1738-1813)

Duk 77 x 65 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.

643. Gustaf Fjaestad, Rimfrost på en frusen sjö.
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
400 000

390 000

380 000

370 000

360 000

350 000

400 000 SEK